e
Telegram

Antalya iş ilanları | İş ilanları alanya, antalya yakınında

Antalya iş ilanları | İş ilanları alanya, antalya yakınında

Antalya iş ilanları

İş ararken nelere dikkat etmeliyiz?

Kendinizi Tanıyın

İş ararken nereden başlamalıyım sorusunu soran kişiler genel anlamda nerede durduklarını ve nereye gitmeleri konusunda net bir fikri olmayan kişilerdir. Bu sorunun cevabını vermek için öncelikle nerede olduğunuzun belirlenmesi gerekir. Bunun için öncelikle ne yapmak istediğiniz ve en yakın ulaşılabilir hedeflerinizi belirlemeniz iyi bir başlangıç olacaktır. Ne yapmak istediğiniz hakkında oluşturacağınız kesin bir düşünceye sahip olmanız ve bu fikrin becerilerinizle örtüşmesi iş vereni ikna etmeniz konusunda büyük yarar sağlar.

Antalya iş ilanları | İş ilanları alanya, antalya yakınında

Antalya iş ilanları için tıklayın>> Antalya iş ilanları | İş ilanları alanya, antalya yakınında

Bilgi Ve Yetkinliklerinizi Listeleyin

Eğitim durumunuz, becerileriniz ve yetkinlikleriniz hakkında çıkardığınız liste kariyer seçenekleriniz için çerçeve oluşturur. Uygun pozisyonlar bulmanız, unvanınız ve becerilerinize uygun iş arama kolaylığı sağlar.

Analiz Listesi

Bu bölüm niteliklerinizi belirtmeniz gereken bölümdür. Yani kişilik özelliklerinize uygun iş bulmanızı sağlar. Nitelikleriniz sizin insanları ve görüşleri nasıl ele aldığınız hakkında fikir verir. Olaylara olan bakış açınız, insanları yönlendirmenizdeki beceriniz, zaman yönetimindeki rolünüz, güçlü ve zayıf yönleriniz gibi beceriler bir İK uzmanının detaylarda aradığı özelliklerdir.

Hedeflerinizi Belirleyin

İş arama süreciniz hakkında bir rota oluşturun. Süreci organize edin. Strateji oluşturmak yolun neresinde olduğunuzu gösterir. Öncelik ve hedefleriniz ilerlemenize büyük katkı sağlar.

alanya iş ilanları

Önceliğiniz Piyasayı Araştırın

Şirketler, sektörler ve iş alanları hakkında bilgi edinin. Hedef bir liste oluşturun. Piyasada büyüme sağlayan şirketleri ve işlerini araştırın. Yeni eleman ihtiyacı olan şirketlerin size uygunluğu konusunda bir döküm çıkartın.

Topluluğunuzu Güçlendirin

İş bulmanız için size fikir verecek olan insanlarla iletişiminiz olsun. Yol gösteren, referans olan iş çevrenizin listesini çıkarın. Hedefinize göre bu çevreden insanlarla iletişiminizi kuvvetlendirin. İş odaklı sosyal platformlarda ağınızı genişletin. Bu ortamların profesyonel iş ortamları olduğunu bilerek insan kaynakları uzmanları ile neden bağlantı kurduğunuzu belirtin.

CV’niz etkili olsun

CV’ler başvuru sürecinde işveren ile adayların ilk karşılaştıkları noktadır. Bu nedenle sizin gibi başvuran adayların olduğunu göz önünde bulundurarak sizi aralarından sıyıracak dikkat çekici bir cv hazırlamanız gerekir. CV’niz ciddi ve güvenilir bir görünüm sergilemeli. Kısa öz ve başvurduğunuz pozisyon öncelikli olması işe alım konusunda İK uzmanlarının gözünden kaçmayacaktır. Daha detaylı bilgiyi ‘Dikkat Çekici Özgeçmiş Nasıl Hazırlanmalı’ yazımızdan edinebilirsiniz.

Görüşmeden sonraki adımları takip edin

Yaptığınız görüşmelerden sonra sizi kimlerin arayacağını beklemeyin. İlgili kişilerle pozisyona uygunluğunuz konusunda etkili bir e-mail atın. Ne kadar ilgili ve istekli olduğunuzu gösterin. Ayrıca görüşme esnasında sizi hatırlamanızı sağlayacak kısa noktalardan bahsedin.

İş Arayan Adayların En Çok Yaptığı Hatalar

Çoğu insan işten ayrılınca iş aramaya başlar. Oysa her zaman gözünüz açık olmalı. Güncel iş piyasasından, yeni çevre ve mecralardan haberdar olmanızda fayda var. İş aramak için işten ayrılmayı beklemeyin
İş arama serüveni kariyer seminerleri, istihdam fuarları gibi potansiyel iş bulma platformlarını doğru kullananlar için bulunmaz ortamlar. Eğer bu serüvene girdiyseniz orada neden bulunduğunuzu bilmeniz gerekir. İş aramak mı, belli bir dalda iş bulmak mı yoksa belirsiz bir iş mi? Sektörünüz hakkında bilginizi mi genişletmek istiyorsunuz yoksa yeni iş arkadaşlıkları mı oluşturmak istiyorsunuz. Bulunduğunuz yerde neden olduğunuzu ve ne istediğinizi bilin.

Yanınızda kartvizitiniz bulunsun. Karşınıza iş bulmanıza yardımı olacak biri çıktığında iletişim bilgilerinize ulaşabileceği kartvizit sizin ciddiyetinizi gösterir. Aksi takdirde ciddiye alınmayabilirsiniz.
Kariyeriniz için size bilgi veren insanları ciddiyetle dinleyin. İnsanlardan öneri alın. Sizin alanınızla ilgili nekadar çok bilgiye sahip olduğunuzu anlatmanıza gerek yok. Cvniz bunu yansıtır.
Bir iş görüşmesi esnasında sıkmadan, gerektiği kadar konuşmaya dikkat edin. Kendi aralarında durum değerlendirme fırsatı verin. Can kulağıyla dinleyin. Eğer bir telefon görüşmesi sağlıyorsanız görüşme sağladığınız kişinin sizden başka işi olduğunu göz önünde bulundurun.

Görünüşünüz hakkınızda verilecek ilk nottur. Giyiminize ve davranışlarınıza dikkat edin. Göz kontağı kurmayı unutmayın. Dik durun, saygılı davranın ve tebessüm edin. Kimse asık suratlı, özensiz ve telaşlı insanları işe almak istemez.

Kendinize inandığınızı göstermekten kaçınmayın. Dozunda liderlik ve kendine güven diğer insanlardan daha fazla hatırlanmanızı sağlayacaktır. Fakat burada dozunda kısmına dikkat çekmek gerekir. Zoraki iddia itici gösterir.

Görüşme esnasında ağzınızdan çıkan her söze dikkat edin. Unutmayın ki bir ik uzmanı insan analizini çok iyi yapar. Tutarsız sözler işi en baştan kaybetmenize yol açar. İş arama süreci kritik bir süreçtir. Başvurular yapıyorsunuz geri dönüş olmuyor. Bazılarından olumlu sonuç beklerken olumsuz geri dönüşler alıyorsunuz. Ya da iş buluyor ancak umduğunuz şeyi bulamıyorsunuz. Bide yetmezmiş gibi insanların sizi dibe çeken konuşmalarına maruz kalıyorsunuz. En başta da dediğimiz gibi iş arama kritik ve zorlu bir süreçtir. Pes etmeden, sabırla ve birazda kulaklarınızı tıkayarak yola devam edin.

 

Grup Linki

Grup Resmi

Antalya iş ilanları

Grup Adı

Antalya iş ilanları | İş ilanları alanya, antalya yakınında

Kategori

Görüntülenme

Bu grup 1.751 kez görüntülendi

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir